Slovinsko

Slovinsko je jediná európska krajina, ktorá v ľahko dostupných vzdialenostiach spája Alpy, Stredozemné more a Panónsku nížinu. A to zďaleka nie je všetko: je tu aj Kras a ďalšie krásy. Odhaľte preto rozmanitosť krajiny, ktorá spojila more s horami, lesy s vodami, polia s vinicami. To sú dôvody, prečo je Slovinsko zelené, aktívne a zdravé – pretože tráviť čas môže človek naozaj v každom ročnom období.
I keď je jednou z najmenších krajín v Európe, nič z prírodných krás jej nechýba. Má vysoké hory, romantické jazerá, bohate zdroje minerálnych vôd aj termálne pramene, unikátne jaskyne a tiež 47 km jadranského pobrežia s vyhľadávanými turistickými rezortmi. Strmé horské štíty Julských Álp na severe krajiny sú pretkané zelenými údoliami s bohatstvom lesných porastov, spolu so Švédskom a Fínskom patrí Slovinsko k najviac zalesneným štátom Európy. Podľa prestížneho magazínu Forbes jedným z piatich najromantickejších miest na svete je Bled – malebná scenéria malého mestečka pri jazere obklopenom alpskými štítmi s ostrovčekom uprostred jazera uchváti každého návštevníka. Dinárske pohorie na západe a juhu krajiny ukrýva vo svojom podzemí unikátne krasové útvary, slovinský jaskynný komplex je druhým najrozsiahlejším na svete s najnavštevovanejšími jaskyňami Postojnska Jama a Škocjan.
V roku 1580 bol na dnešnom území Slovinska v Lipici založený žrebčinec, ktorý dodával kone pre španielsku jazdeckú školu vo Viedni.

Cestovné doklady a mena v Slovinsku
Slovinsko patrí do Schengenu, na hraniciach nie sú preto hraničné kontroly a cestujeme na platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Deti musia mať vlastný cestovný doklad. V Slovinsku sa platí EURami.

Od 19. februára 2022 neplatia žiadne obmedzenia pre vstup do Slovinska z dôvodu pandémie COVID-19. Cestujúci tak môžu vstúpiť do krajiny za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie COVID-19.

Povinnosť registrovať sa cez formulár eHranica sa ruší od 6.apríla 2022

Berte prosím do úvahy, že termíny zobrazované na našom webe nemusia zobrazovať reálnemu stavu, nakoľko sa kapacity každú hodinu vypredávajú a náš systém nedokáže zobraziť vždy reálnu situáciu. Preto využite komunikáciu cez livechat na našom webe vpravo dole, alebo dopytový formulár, alebo email, alebo jednoducho zavolajte na tel.linku 02/5556-3860 alebo 0907/716-299. Dáme Vám vždy presnú situáciu o dostupnosti a tiež o reálnej cene vami dopytového hotelu, rezortu. Niektoré kapacity sú na vyžiadanie, hlavne na súkromí, preto to niekedy chvíľu potrvá. Ďakujeme za porozumenie, ale doba je veľmi rýchla a premenlivá. Ak vám však potvrdíme termín a cenu, môžete sa spoľahnúť, že to aj dodržíme.


Doprava v Slovinsku:
Od 1. februára 2022 skončila platnosť všetkých diaľničných známok vo forme nálepky pre osobné motorové vozidlá a platné sú už len elektronické diaľničné známky. Pre motorové vozidlá s max. nosnosťou nad 3,5 tony (ťažké vozidlá) naďalej platí elektronický mýtny systém DarsGo. Nákup je možný online na stránke Slovinskej diaľničnej spoločnosti DARS (od polovice novembra cez portál https://evinjeta.dars.si) alebo na fyzických predajných miestach (napr. čerpacie stanice). Ročná elektronická diaľničná známka nie je viazaná na kalendárny rok ale na rok odo dňa úhrady za elektronickú diaľničnú známku, resp. zvoleného dátumu (max. 30 dní od nákupu).

Elektronické zakúpenie diaľničných známok do Rakúska nájdete tu

Sviatky v Slovinsku:

1.a 2. január, 8.február, Velkonočné sviatky, 27.apríl, 1.a 2. máj, 20.máj, 25. jún, 15.august, 31.október, 1.november, 25. a 26 december

Zaujímavosti v prímorskej časti:

StrunjanPrírodná rezervácia
Najcharaktickejšou časťou Strunjanskej krajinnej oblasti sú Strunjanské útesy, ktoré sú až 80 metrov vysoké a pozostávajú z mäkkých vrstiev flyšu, ktoré boli rokmi tvarované vetrom a dažďom. Strunjanské útesy tvoria najväčšiu známu pobrežnú flyšovú stenu na celom jadranskom pobreží. Z Veľkého bieleho kríža na vrchole útesov nad zálivom Moon môžete zažiť veľkolepý západ slnka.

Portorož
Najmodernejšie a najlepšie vybavené prímorské letovisko a klimatické kúpele v Slovinsku. Vôňa mora a soli sa tu mieša s omamnou vôňou kvetov. Mesto verné pôvodu svojho názvu Portor Rose, prístav ruží, vyniká krásnou parkovou úpravou s kvetmi, palmami a večne zelenou mediteránskou vegetáciou. Pláže sú upravené s pohodlným vstupom do mora a možnosťami pre všetky druhy vodných športov a aktivít. Moderné hotely sú vybavené bazénmi, termálnymi kúpeľmi, wellnes a beauty procedúrami pre telo aj dušu. Okrem kúpania, športovania a relaxu sú tu nespočetné zábavné možnosti, reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky, herne, kasína.
Piran a soľné polia
Toto najkrajšie mesto na slovinskom pobreží je spájané so soľou. Práve piranské soľné polia, kde sa kvalitná soľ dodnes vyrába pomocou starých metód, boli dôvodom, prečo toto malebné stredomorské murované mesto s kostolom, zaujímavou atmosférou a kultúrnymi atrakciami nadobudlo dnešnú podobu a veľkosť. Toto pobrežné mesto, ktorého vývoj bol značne pod vplyvom Benátok, je považované za jedno z najfotogenickejších miest na pobreží Jadranského mora. Za návštevu stojí určite námorné múzeum, akvárium, múzeum mušlí a ďalšie atrakcie.

Lipica
Slovinci sú hrdí na žrebčinec Lipica, ktorý pôsobí už viac ako 400 rokov. Najstarší európsky žrebčinec, ktorý vychováva špičkové kone, je kultúrnou a historickou pamiatkou, ktorá zaujme návštevníkov drezúrou koňov a prírodnou scenériou. Po vstupe na statky budete mať možnosť navštíviť najstaršiu stodolu s jedincami Lipicánov, múzeum Lipicánov a prepravy koní, môžete si užiť prechádzku pastvinami a parkami a dozviete sa viac o osobitostiach Lipice a Krasového regiónu. V parku je aj detské ihrisko.

Škocjanské jaskyne
Táto krasová jaskyňa má v Európe najväčší podzemný kaňon, ktorý je vysoký 146 metrov a pre návštevníkov má aj niekoľko kilometrov turistických chodníkov. Trasa vás prevedie cez neuveriteľné mosty, ktoré vám umožnia vidieť podzemné vodopády, veľké sály, obrovské stalaktity a stalagmity, ktoré dosiahli výšku aj 15 metrov a ďalšie podzemné výtvory. Oblasť okolo Škocjanských jaskýň je regionálnym parkom - oblasťou chráneného prírodného a kultúrneho dedičstva.

Jaskyňa Postojna
Legendárny turistický vláčik vás zavedie do podzemnej siete krasových tunelov, galérií a sál. Už 140 rokov si návštevníci prezerajú stalaktity a stalagmity a ďalšie úkazy vytvorené vďaka vode. Počas hodiny a pol dlhej prehliadky sa dozviete o všetkých najdôležitejších krasových javoch, uvidíte najväčší, 5 metrov vysoký stalagmit známy ako Brilliant, navštívite najstaršiu podzemnú poštu na svete a spoznáte najznámejšie podzemné zviera - ľudsku rybu (proteus).

Predjama
Hrad Predjama sa nachádza v blízkosti jaskyne Postojna a je najväčším jaskynným hradom na svete. Viac ako 800 rokov strážil skalnatú tvár s výškou 123 metrov. Tajomné podzemné tunely ju spájajú s jaskyňou priamo pod ním. Hrad, ktorý bol tiež filmovým miestom, ponúkol útočisko svojmu legendárnemu majiteľovi Erazemu Predjamskému v 15. storočí. Tento lupičský rytier odolal obliehaniu viac ako rok na svojom zámku s neuveriteľným vzhľadom a umiestnením.

CK INTERMEDIAL® je partnerom poisťovne UNION od jej vzniku v roku 1992

logo union

CK INTERMEDIAL® je členom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr od roku 1997

logo sacka

CK INTERMEDIAL® sa špecializuje na zájazdy do Chorvátska od roku 1992

logo chorvatsko