Od 3. júna 2006 je Čierna hora samostatným štátom. Čierna Hora má viac ako 650 000 obyvateľov prevažne pravoslávneho vyznania. Najväčším mestom je Podgorica, ktorá je zároveň aj hlavným mestom a ekonomickým centrom krajiny.
Má niekoľko dominánt – kaňon Tara, druhý najväčší na svete; Skadarské jazero, najväčšie na Balkáne; štyri prekrásne národné parky a mnoho iných zaujímavostí. Ulcinjskáriviéra je najjužnejšie miesto Čiernej Hory a jedno z najkrajších turistických centier na Jadrane. Nachádza sa na stále zelených horských úbočiach, má dĺžku asi 30 km a z toho je 24 km nádherných piesočnatých pláží. Veľká pláž je svojou dĺžkou 14 km najväčšou piesočnatou plážou na Jadrane. Tieto pláže pôsobia liečivo na reumatické, ekzémové, pohybové a iné ochorenia. V Čiernej hore sa platí menou euro.
Čiernohorské pobrežie má rovnako ako prímorské oblasti susedných štátov stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje teplým a suchým letom. Typická je mimoriadna dĺžka slnečného svitu, vysoký počet jasných dní a nízka oblačnost. Na čiernomorskom pobreží sa k tomuto pripája ešte skutočnosť, že horská hradba, která sa väčšinou zdvíha v tesnej blízkosti pobrežia, poskytuje prímoriu výbornú ochranu pred nepriaznivými vnútrozemskými vplyvmi. Vďaka týmto priaznivým podmienkam je priemerná teplota na čiernohorskom pobreží vysoká, a to ako v lete, tak i v zimných mesiacoch a môže tak súťažit s miestami ležiacimi južnejšie.
Podmienky vstupu do krajiny
Vstup do Čiernej Hory pre cestujúcich prichádzajúcich zo Slovenskej republiky je možný bez dodatočných podmienok, t. j. bez potreby preukázania sa jedným z tzv. COVID potvrdení. Pred vstupom do Čiernej Hory sa nevyžaduje žiadna predchádzajúca registrácia.