Chorvátsko

https://www.mzv.sk/chorvatsko

Dôvodov, prečo si vybrať dovolenku práve v Chorvátsku, je viacero. Je to najmä priezračne čisté Jadranské more, ktoré v spojení s bohatou stredomorskou vegetáciou a príjemnou pokojnou atmosférou blahodarne pôsobí na ľudskú psychiku i zdravie človeka. Na druhom mieste je vychýrená chorvátska gastronómia, v ktorej sa kombinujú prvky talianskej, gréckej i rakúskej kuchyne a chorvátske značky vín, známe široko-ďaleko. O popularite tejto destinácie svedčia aj čísla - v posledných rokoch bola najčastejším cieľom dovolenkujúcich Slovákov.

Chorvátsko obdivujú turisti z celého sveta aj pre historicko-umelecké skvosty, zapísané v zozname kultúrnych pamiatok UNESCO, napríklad Poreč, Trogir, Split, Dubrovník. Najmä v letnej sezóne sa historické paláce, nádvoria, námestia miest i koloseum v Pule rozozvučí hudobnými, divadelnými, opernými, baletnými a filmovými festivalmi, na ktoré prichádzajú umelci z celého sveta. Umenie v spojení s fenomenálnou architektúrou poskytuje úžasnú romantickú atmosféru a nezabudnuteľné zážitky. Chorvátsko sa zaradilo za posledné desaťročie medzi najvýznamnejšie turistické destinácie sveta. Rozlohou aj počtom obyvateľov sme na tom podobne a naše jazyky sú si tiež veľmi blízke. Kto túži po oddychu, tu ho nájde, a kto zatúži po kultúre, umení a zábave, nájde ich v Chorvátsku taktiež. V posledných rokoch sa Chorvátsko radí k turisticky najatraktívnejším miestam Európy a záujem turistickej verejnosti o túto malú krajinu neustále narastá. Presvedčte sa aj vy o kráse chorvátskeho Jadranu a využite aj vy príležitosť navštíviť niektoré z perál jadranského pobrežia, ktoré naša cestovná kancelária už vyše 25 rokov úspešne ponúka.

Diaľnice

Pozor, v roku 2022 nebude na každom úseku diaľnice obsluha, platba je na niektoých mýtniciach realizívaná samoobslužne (kartou alebo kreditom v ENC/ETC).
Elektronické zakúpenie diaľničných známok do Rakúska nájdete tu
Elektronické zakúpenie diaľničných známok do Slovinska nájdete tu
Elektronické zakúpenie diaľničných známok do Maďarska nájdete tu


Chorvátska mena
Chorvátska Kuna sa bude používať už iba do konca roka 2022. Dňom 1. január 2023 prechádza Chorvátsko na platby v EURO. V roku 2023 bude možné zmeniť Kuny za Eurá už iba na chorvátskych poštách a v chorvátskych bankách. Od septembra 2022 do konca roka 2023 sú cenovky v obchodoch zobrazované duálne - v Kunách aj v Euro. Pri cestách cez Rakúsko Slováci nebudú už musieť nikde meniť Eurá a zaplatia nimi v Chorvátsku za všetky služby.

Cestovné doklady
Cestujeme na platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Deti musia mať rovnako ako dospelí vlastný platný občiansky preukaz cestovný pas.
Chorvátske orgány pri ceste neplnoletých detí so slovenským občianstvom v sprievode iných osôb ako rodičov alebo zákonného zástupcu NEVYŽADUJÚ overené potvrdenie o súhlase alebo splnomocnenie rodičov, avšak odporúča sa to najmä z dôvodu straty dokladov, prípadne hospitalizácie v Chorvátsku).

Colné predpisy a víza
Víza do 90 dní pobytu v rámci 6 mesiacov sa pre občanov Slovenska nevyžadujú. Občania z krajín, pre ktoré platí vízová povinnosť, potrebujú na vstup, pobyt alebo tranzit cez Chorvátsku republiku vízum a tí, ktorí majú prechodný alebo trvalý pobyt na Slovensku, môžu o vízum do Chorvátska požiadať aj na Veľvyslanectve Chorvátskej republiky v Bratislave. Cudzinci, ktorí potrebujú na vstup do Chorvátska vízum a v Slovenskej republike sa zdržiavajú na základe Schengenských víz (typ C pre viac vstupov) a pochádzajú z krajiny, v ktorej Chorvátsko nemá svoje diplomatické zastúpenie, môžu požiadať o vízum do Chorvátska na Veľvyslanectve Chorvátskej republiky v Bratislave.
O bezpečnosť dovolenkárov sa od 30. júna do 30. augusta postarajú v dvoch rekreačných oblastiach:

  • Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, ul. Put Muline 1). V prípade núdze sú k dispozícii na telefónnom čísle +421 908 723 526 (+385 99 7201 001).

  • Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, ul. Kralja Tomislava 85 a). V prípade núdze sú k dispozícii na telefónnom čísle +421 908 723 525 (+385 99 7201 002).

  • Po dohode môžu byť slovenskí policajti vyslaní na výkon služby aj do iných oblastí podľa vývoja aktuálnej situácie v dovolenkových destináciách.

    Dôležité kontakty:

  • +385 112 - tiesňové volania, združené telefónne číslo pre núdzové prípady (non-stop služba)

  • Call centrum +385 113 pre všetky otázky týkajúce sa COVID-19 (denne 8-21,00 hod.). Ďalšie kontakty nájdete tu.

  • Ak máte cestovné poistenie UNION cez našu cestovnú kanceláriu, v prípade núdze kontaktujte linku +420 2 9633 9644, e-mail: eurocross@eurocross.cz


V prípade núdze treba kontaktovať diplomatickú službu ZÚ v Záhrebe na telefónnom čísle +38598278182 alebo prostredníctvom e-mailovej adresy cons.zagreb@mzv.sk. Pre oblasť Istrie a kvarneru je konzulárny úrad v Rijeke (Riva 6, Rijeka, úradné hodiny 9-15,00, tel. +385 51 614 421).V oblasti Dalmácie poskytne pomoc honorárny konzul so sídlom v Splite na tel. č. +385 21 362 679.
Tiesňové čísla, na ktoré môžu Slováci v prípade nehody telefonovať - polícia: +385 192, záchranka: +385 194 alebo 112, hasiči: +385 193, cestná asistencia: +385 987. Situáciu na cestách a predpoveď počasia si možno preveriť na tel. č. 060 520 520.

AKTUALITY:

S platnosťou od 9.4.2022:
* ruší sa povinnosť pre turistov z krajín EU povinnosť preukázať sa pri vstupe do Chorvátska COVID certifikátmi. Pre občanov z tretích krajín táto povinnosť platí i naďalej.
* pre občanov EÚ ruší sa povinnosť vypĺňať formulár ENTER CROATIA.
* ďalej ruší sa povinnosť nosiť rúška na verejných miestach. Povinnosť nosiť rúška platí naďalej v zdravotníckych zariadeniach.
* bary a nočné kluby už nebudú mať obmedzenú otváriaciu dobu.

Povinnosť registrovať sa cez formulár eHranica sa ruší od 6.apríla 2022

Čo robiť v prípade, ak máte podozrenie alebo sa nakazíte vírusom COVD19?

V prípade, že zistíte akékoľvek príznaky, ktoré sú podobné miernym príznakom podobným chrípke, ako sú: horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, bolesť svalov a únava, alebo ste mali blízky kontakt s potvrdeným alebo podozrivým prípadom infekcie koronavírusom, kontaktujte nás alebo recepciu, kde ste ubytovaní, ktorí zabezpečia vyšetrenie a lekár určí spôsob liečby. Chorvátsky inštitút verejného zdravia tiež vydal protokol pre miestne samosprávy a ubytovateľov, ak by sa u niektorého hosťa prejavili príznaky COVID-19. Protokol nájdete tu . Ak navštívite Chorvátsko a prejavíte akékoľvek príznaky, okamžite o tom informujte svojho poskytovateľa ubytovania, aby ste zaistili dodržiavanie protokolu o ochrane zdravia a bezpečnosti.

Sviatky

1.január, 6.január, Velkonočné sviatky, 1.máj, 30.máj, 22. a 25. jún, 5. a 15.august, 8.október, 1.november, 25. a 26 december

Napriek tomu, že v Chorvátsku už viac ako 30 rokov spolupracujeme priamo s hotelovými zariadeniami, ich ubytovacie kapacity ani zďaleka nestačia pokryť prudko narastajúci záujem turistov z celého sveta a obsadia sa oveľa skôr ako v iných prímorských letoviskách. Navyše ceny kapacít na vyžiadanie sa v priebehu roka stále zvyšujú. Kto si zabezpečí dovolenku vo vybranom rezorte, zaplatí takmer vždy najlepšiu cenu. Last minute sa jednoducho v Chorvátsku už nekonajú. Preto odporúčame včasné objednanie ubytovania za najvýhodnejšie ceny.
Berte prosím do úvahy, že termíny zobrazované na našom webe nemusia zobrazovať reálnemu stavu, nakoľko sa kapacity každú hodinu vypredávajú a náš systém nedokáže zobraziť vždy reálnu situáciu. Preto využite komunikáciu cez livechat na našom webe vpravo dole, alebo dopytový formulár, alebo email, alebo jednoducho zavolajte na tel.linku 02/5556-3860 alebo 0907/716-299. Dáme Vám vždy presnú situáciu o dostupnosti a tiež o reálnej cene vami dopytového hotelu, rezortu. Niektoré kapacity sú na vyžiadanie, hlavne na súkromí, preto to niekedy chvíľu potrvá. Ďakujeme za porozumenie, ale doba je veľmi rýchla a premenlivá. Ak vám však potvrdíme termín a cenu, môžete sa spoľahnúť, že to aj dodržíme.

CK INTERMEDIAL® je partnerom poisťovne UNION od jej vzniku v roku 1992

logo union

CK INTERMEDIAL® je členom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr od roku 1997

logo sacka

CK INTERMEDIAL® sa špecializuje na zájazdy do Chorvátska od roku 1992

logo chorvatsko