Chorvátsko od roku 2023

Už v septembri bude v Chorvátsku v obchodoch duálne zobrazovanie cien v Kunách aj v EURO, čo potrvá až do konca roku 2023. Podobne tomu bolo aj u nás od augusta 2008, aby sme si mohli zvyknúť na nové ceny tovarov a služieb v EURO od 1.1.2009. Chorvátsko od 1.1.2023 zavedie ako svoju menu EURO, čo ešte viac zvýši záujem o dovolenky v Chorvátsku. Kunami sa bude dať platiť v Chorvátsku ešte do polovice januára, potom až do konca roku 2023 sa budú dať zameniť Kuny za EURO iba v miestnych bankách alebo na poštách. V nasledovnom období zamení chorvátske Kuny už v úradných hodinách iba Národná banka Chorvátska v Záhrebe. Odporúčame preto chorvátske kuny odkladať iba na pamiatku.

Slováci už nemusia po novom zháňať a meniť domácu menu za novú - chorvátsku, na rozdiel od Čechov, Maďarov a Poliakov.

Druhou a nemenej významnou zmenou je očakávaný vstup Chorvátska do Schengenu taktiež od 1.1.2023. Znamená to, že cez hranice so Slovinskom a Maďarskom by sa malo prechádzať plynule, bez zdržania, rovnako ako do Maďarska, Poľska, Rakúska elebo do Čiech. Doprava by mala byť plynulá a bez kontrol, len to ešte musí schváliť Rada Európskej únie.

Ak sa toto všetko skutočne stane, nastane boom ciest do Chorvátska. Pravdepodobne budú všetky už dnes veľkému záujmu turistov z celého sveta nepostačujúce ubytovacie kapacity veľmi rýchlo vypredané a necháme sa ešte prekvapiť, čo to urobí s cenami.

CK INTERMEDIAL® je partnerom poisťovne UNION od jej vzniku v roku 1992

logo union

CK INTERMEDIAL® je členom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr od roku 1997

logo sacka

CK INTERMEDIAL® sa špecializuje na zájazdy do Chorvátska od roku 1992

logo chorvatsko