Slovinsko


Rozloha: 20 273 km2. Počet obyvateľov: 2,012 586. Hlavné mesto: Ljubljana. Mena: Euro. Člen EU od 2004.

Sviatky počas letnej sezóny: 1. a 2..máj, 20.máj, 25. jún, 15.august. Cestovné doklady: občiansky preukaz alebo pas. Aj deti musia mať vlastný cestovný doklad (občiansky preukaz alebo pas)! Skontrolujte si pred cestou platnosť cestovných dokladov!

Samostatná Slovinská republika vznikla v roku 1991, keď ako prvá zo štátov bývalej Juhoslávie vyhlásila nezávislosť, v minulosti bolo Slovinsko súčasťou Rímskej ríše aj Rakúska-Uhorska. Napriek tomu, že je jednou z najmenších krajín v Európe, vyniká veľkou rozmanitosťou prírodného bohatstva aj kultúrno-historických pamiatok a tradícií, na malom území nájdeme vysoké hory, romantické jazerá, horské rieky s úzkymi kaňonmi, bohaté zdroje minerálnych vôd a tiež 47 km jadranského pobrežia s vybudovanými prímorskými letoviskami. Strmé horské štíty Julských Álp na severe krajiny sú pretkané zelenými údoliami s bohatstvom lesných porastov, spolu so Švédskom a Fínskom patrí  Slovinsko k najviac zalesneným štátom Európy. Podľa prestížneho magazínu Forbes jedným z piatich najromantickejších miest na svete je Bled –  malebná scenéria malého mestečka pri  jazere obklopenom alpskými štítmi s  ostrovčekom uprostred jazera uchváti každého návštevníka. Dinárske pohorie na západe a juhu krajiny ukrýva vo svojom podzemí unikátne krasové útvary, slovinský jaskynný komplex je druhým najrozsiahlejším na svete s najnavštevovanejšími  jaskyňami  Postojnska Jama a Škocjan.  Svedectvá o prvých návštevách Postojnskej jaskyne pochádzajú už  z roku 1213.  Severovýchodná časť krajiny prechádzajúca do panónskej nížiny má bohaté zdroje minerálnych vôd s liečivými účinkami, pri ktorých vyrástli termálne kúpeľné komplexy, ktoré sú cieľom domácich aj zahraničných návštevníkov. Už v roku  1580 bol na dnešnom území Slovinska v Lipici založený žrebčinec, ktorý dodával kone pre španielsku jazdeckú školu vo Viedni. Aj dnes sa lipicani  považujú za najlepšie vozové kone na svete. Na západe krajiny má Slovinsko  prístup k jadranskému moru v Terstskom zálive so známymi prímorskými turistickými centrami – Porotorož, Piran, Izola.
Portorož – najjužnejšie mesto slovinského pobrežia Jadranu neďaleko hraníc s Chorvátskom, patrí k najslnečnejším a najteplejším miestam Slovinska s najdlhšou turistickou tradíciou. Je to moderné turistické centrum s mnohými hotelmi, reštauráciami, športoviskami, bazénmi, zábavnými atrakciami, kasínami, je tiež významným kongresovým centrom.
Strunjan – mestečko medzi Izolou a Piranom v údolí rieky Roja, kde sa už od stredoveku získavala soľ. Táto časť pobrežia bola v r. 1990 vyhlásená za prírodnú rezerváciu s  flórou a faunou unikátnou v rámci pobrežia Jadranu. Kostol Nanebovzatia Panny Márie na kopci nad zálivom je pútnickým miestom celej Istrie.  
Moravske Toplice –  kúpeľné mestečko na severovýchode Slovinska v oblasti bohatej na termálne pramene. Čierna minerálna voda vyvierajúca z hĺbky  1175 až 1467 m  s liečivými účinkami je naozajstným bohatstvom  Moravských Toplíc, vďaka ktorému vyrástol najväčší termálny komplex v Slovinsku Terme3000, ktorý poskytuje relaxáciu a zábavu pre všetky vekové skupiny – dospelých, malé deti, teenagerov, aj dôchodcov a ubytovanie v rôznych kategóriách. Minerálna voda má liečivé účinky na pohybový  aparát, poúrazové a pooperačné stavy, zmierňuje bolesti kostí a kĺbov, zlepšuje pohyblivosť, posilňuje organizmus, zlepšuje krvný obeh, uvoľňuje nervové napätie, má priaznivé účinky na neinfekčné kožné choroby – psoriáza.
Banovci – kúpeľné mestečko na východe Slovinska, minerálna voda bohatá na fluoridy vyvierajúca z hĺbky 1700 m, má liečivé účinky na reumatické choroby, stavy po úrazoch, operáciách  a ochoreniach pohybového aparátu. Vodný svet s rozlohou  2 000 m vodnej plochy ponúka návštevníkom 3 vonkajšie a jeden krytý bazén s termálnou vodou, bazén s kĺzačkami, detský bazén, bazény sú vybavené  masážnymi vodnými tryskami, vodopádmi, vírivkami.  Príjemné zážitky poskytne saunový svet postavený v miestnom tradičnom štýle. Voľný čas spríjemňujú zábavné programy pre deti aj dospelých alebo športové aktivity - tenisové kurty, prenájom bicyklov, prechádzky do okolia alebo aj adrenalínovejšie aktivity ako rafting a kaňoning na rieke Mura. 

 

ZAUJÍMAVOSTI A VÝLETY

Portorož:
najmodernejšie a najlepšie vybavené prímorské letovisko a klimatické kúpele v Slovinsku. Pláže sú upravené s pohodlným vstupom do mora a možnosťami pre všetky druhy vodných športov a aktivít. Moderné hotely sú vybavené bazénmi, termálnymi kúpeľmi, wellnes a beauty procedúrami pre telo aj dušu. Okrem kúpania, športovania a relaxu sú tu nespočetné zábavné možnosti, reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky, herne aj kasína.

Piran a soľné polia:  piranské soľné polia, kde sa kvalitná soľ dodnes vyrába pomocou starých metód. Toto pobrežné mesto, ktorého vývoj bol značne pod vplyvom Benátok, je považované za jedno z najfotogenickejších miest na pobreží Jadranského mora. Za návštevu stojí určite námorné múzeum, akvárium, múzeum mušlí a ďalšie atrakcie.

Prírodná rezervácia Strunjan: Strunjanské útesy sú až 80 metrov vysoké a tvoria najväčšiu pobrežnú flyšovú stenu na celom jadranskom pobreží. Z Bieleho kríža na vrchole útesov nad zálivom Moon môžete zažiť veľkolepý západ slnka.

Lipica: žrebčinec Lipica, ktorý pôsobí už viac ako 400 rokov je najstarším európskym žrebčincom. Vychováva špičkové kone, je kultúrnou a historickou pamiatkou, ktorá zaujme návštevníkov drezúrou koňov a prírodnou scenériou. Budete mať možnosť navštíviť najstaršiu stodolu s jedincami Lipicánov, múzeum Lipicánov a prepravy koní, môžete si užiť prechádzku pastvinami a parkami a dozviete sa viac o osobitostiach Lipice a Krasového regiónu.

Škocjanské jaskyne: Táto krasová jaskyňa má v Európe najväčší podzemný kaňon, ktorý je vysoký 146 metrov a pre návštevníkov má aj niekoľko kilometrov turistických chodníkov. Trasa vás prevedie cez neuveriteľné mosty, ktoré vám umožnia vidieť podzemné vodopády, veľké sály, obrovské stalaktity a stalagmity, ktoré dosiahli výšku aj 15 metrov a ďalšie podzemné výtvory. Oblasť okolo Škocjanských jaskýň je regionálnym parkom - oblasťou chráneného prírodného a kultúrneho dedičstva.

Jaskyňa Postojna:  Legendárny turistický vláčik vás zavedie do podzemnej siete krasových tunelov, galérií a sál. Už 140 rokov vláčikom návštevníci prezerajú stalaktity a stalagmity a ďalšie úkazy vytvorené vďaka vode. Počas hodiny a pol dlhej prehliadky sa dozviete o všetkých najdôležitejších krasových javoch, uvidíte najväčší,  5 metrov vysoký stalagmit známy ako Brilliant, navštívite najstaršiu podzemnú poštu na svete a spoznáte tajomné podzemné zviera - ľudsku rybu (proteus anguinus).

Predjama: Hrad Predjama sa nachádza v blízkosti jaskyne Postojna a je najväčším jaskynným hradom na svete. Viac ako 800 rokov strážil skalnatú tvár s výškou 123 metrov. Tajomné podzemné tunely ju spájajú s jaskyňou priamo pod ním. Hrad, ktorý bol tiež filmovým miestom, ponúkol útočisko svojmu legendárnemu majiteľovi Erazemu Predjamskému v 15. storočí. Tento lupičský rytier odolal obliehaniu viac ako rok na svojom zámku s neuveriteľným vzhľadom a umiestnením.

Hľadanie zájazdov

Odjazd najskôr (d.m.yyyy):

Datum
Návrat najneskôr (d.m.yyyy):

Datum
Doba trvania:
-

dní  
 
Štát: Oblasť: Stredisko:
... pridať ďalšie
 
Doprava:   Odlet z:
 
Kategória:  
Minimálna strava:  
Počet hviezdičiek:  
Od pláže:  
Od zjazdovky:  
Cenový rozsah od:
Cenový rozsah do:
Názov hotela / zájazdu:  
V kalkulácii nie je zahrnutá vernostná zľava na zájazdy CK INTERMEDIAL, prihláste sa o svoje zľavy !
Vernostná zľava sa nevzťahuje na Last minute ponuky a na objednávky v lehote kratšej ako 30 dní pred termínom zájazdu.


Možnosť prepravy aj bez objednania pobytu !


 

Ponuka CK INTERMEDIAL

Typ dopravy pri dovolenke

Akou dopravou plánujete prepravu na najbližšiu dovolenku ?

Plánujete dovolenku na leto 2021?

Kde ste sa o nás dozvedeli?

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,41 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,50 HRK
Turecká lira  EUR 10,36 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »

Linky