Rigolleto - operné slávnosti v St. Margarethen

Destinácia: Rakúsko, Burgenland, St. Margarethen
Kód zájazdu: 619230
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy
Jednodňové zájazdy
Kultúra

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Program:

 

1. deň:

Odchod zo Slovenska v podvečerných hodinách (z Bratislavy cca o 18:00 hod.), účasť na predstavení opery Rigoletto, návrat na Slovensko v noci (približne o 02:00 hod. nasledujúceho dňa).

MIESTO PREDSTAVENIA

Rímsky kameňolom v St. Margarethen Burgenland, Rakúsko, 70 km od Bratislavy.

PREMIÉRA

12. júla 2017

Začiatok predstavenia: 20:30 hod.

VSTUP DO KAMEŇOLOMU

Od 18:30 hod.

TRVANIE PREDSTAVENIA

cca 3 hod. vrátane prestávky

OPERA RIGOLETTO

Hudba: Giueseppe Verdi

Libreto: Francesco Maria Piave

Hlavné postavy: Vojvoda , Rigoletto, Gilda, Gróf Monterone, Gróf Ceprano, 

Manželka grófa Ceprana, Marullo, Borsa,  Sparafucile,  Maddalena, Giovanna

Miesto deja: Mantova v 16. storočí

 

Svetová premiéra opery Rigoletto sa uskutočnila 11. marca 1851 v Benátkach.

 

1. DEJSTVO

Na dvore vojvodu z Mantovy je veselo. Vojvoda sa dvorí grófke Cepranovej, hoci ho očarila krása dievčiny, ktorú zazrel v chráme. Hrbatý šašo Rigoletto sa vysmieva grófovi Cepranovi a navádza vojvodu, aby mu uniesol krásnu ženu. Ich nemravnú zábavu preruší gróf Monterone, ktorému vojvoda tiež zviedol dcéru. Šašo si navonok robí žarty z pánových obetí, v duši však cíti úzkosť. Aj on sám má dcéru Gildu, ktorú úzkostlivo chráni pred vojvodovými očami. Dvorania, ktorých dcéry sa stali hračkou vo vojvodových rukách ho nenávidia, gróf Ceprano mu prisahá pomstu a Monterone ho preklína.

 

2. DEJSTVO

Na ceste z kniežacieho paláca stretáva Rigoletto, znepokojený Monteroneho kliatbou, nájomného vraha Sparafucila, ktorý mu ponúkne svoje služby. Rigoletto ho zatiaľ odmieta, ale neopovrhuje ním. Veď sú si rovní: jeden bodá dýkou, druhý výsmechom. Doma ho víta Gilda, pred ktorou tají svoje meno i povolanie. Prikazuje Gildinej spoločníčke Giovanne, aby nikdy nevychádzali z domu, iba ak pôjdu na omšu. Netuší, že už je neskoro Gildu chrániť, práve v chráme ju zazrel človek, ktorý ju sledoval až sem a ukryl sa. Po odchode Rigoletta sa neznámy predstavuje Gilde ako študent Gualtier Maldé a vyznáva jej lásku. Je to preoblečený vojvoda. Gilda sa vrúcne zamiluje do vojvodu. K Rigolettovmu domu prichádzajú zamaskovaní dvorania, ktorí sa šašovi chcú pomstiť za jeho pichľavé reči. Dohodnú sa, že Gildu, ktorú pokladajú za jeho milenku, unesú. Pod zámienkou, že ide o grófku Cepranovú z vedľajšieho domu, nahovoria Rigoletta, aby im pri únose pomáhal. Až podľa Gildinho výkriku Rigoletto spozná, že pomohol uniesť svoju vlastnú dcéru.

 

3. DEJSTVO

Vojvoda nahnevaný zistil, že mu Gildu uniesli. Dvorania sa svojmu pánovi prichádzajú pochváliť, čo vyparatili Rigolettovi. Vojvoda pochopí, že dievčina je v paláci a odchádza za ňou.

Rigoletto sa chce stretnúť s Gildou, ale každá snaha dostať sa k nej je márna. Nadarmo prosí šľachticov, aby mu dcéru vrátili. Gilda sa vracia zneuctená. Priznáva sa otcovi ku všetkému a Rigoletto prisahá vojvodovi pomstu.

Rigoletto chce presvedčiť Gildu o vojvodovej skazenosti a preto ju privedie k Sparafucilovej krčme. Gilda vidí vojvodove dvorenie Sparafucilovej sestre Maddalene. Rigoletto si už predtým najal Sparafucila, aby hosťa zavraždil a mŕtvolu mu odovzdal. Sám ju chce hodiť do rieky. Blíži sa búrka. Rigoletto posiela Gildu preč, netuší, že ona ho tak veľmi miluje a vráti sa späť. Počuje, ako Maddalena prehovára brata, aby pekného a bohatého muža, ktorý je u nich, nezabil. Sparafucile jej napokon prisľúbi, že zabije prvého hosťa, ktorý príde. Gilda sa rozhodne zomrieť za svojho milého a vstúpi do krčmy.

O polnoci prichádza Rigoletto. Sparafucile mu odovzdáva vrece s ľudským telom. Dvorný blázon sa teší, že sa konečne pomstil. Náhle však zaznie vojvodov spev. Rigoletto otvorí vrece a s hrôzou vidí svoju milovanú dcéru. Pred smrťou Gilda priznáva otcovi, že sa obetovala za vojvodu. Zúfalý Rigoletto si spomenie na Monteroneho kliatbu.

 

Doprava:

Autokar


Cena zahŕňa:

Dopravu luxusným autokarom resp. mikrobusom, vstupenku na predstavenie kategórie K5, sprievodcu.


Cena nezahŕňa:

Cestovné poistenie.  


Upozornenie:

Zmena programu vyhradená. 

 St. Margarethen


V kalkulácii nie je zahrnutá vernostná zľava na zájazdy CK INTERMEDIAL, prihláste sa o svoje zľavy !
Expresná doprava na Istriu do Slovinska a Chorvátska
Možnosť prepravy aj bez objednania pobytu !

Autobusovú linku na Istriu zabezpečujeme nepretržite od roku 1992!
Informujte sa v CK INTERMEDIAL, Záhradnícka 83, 82108 Bratislava, tel.  02 5556 -3860
Copyright INTERMEDIAL s.r.o.. Akékoľvek kopírovanie textu povolené iba s písomným súhlasom CK INTERMEDIAL s.r.o.

Ponuka CK INTERMEDIAL

Čo navrhujete zlepšiť na našej web stránke?

Kde ste sa o nás dozvedeli?

Počasie

Burgenland
zajtra:   9 °C
€urokalkulačka
SKK:
EUR:
Konverzný kurz: 1 EUR = 30.1260 SKK

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,11 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,40 HRK
Turecká lira  EUR 4,14 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »

Linky